Europejskie Centrum Kontynencji (Centrum leczenia nietrzymania moczu)
to pierwszy stacjonarny ośrodek rehabilitacji urologicznej w Polsce.
Powstał on z myślą o rosnących potrzebach Pacjentów w naszym kraju.

Multimodalna i profesjonalna rehabilitacja urologiczna

Rehabilitacja urologiczna to podstawa dalszego leczenia po zabiegach urologicznych i stanowi standard opieki nad pacjentem urologicznym w Europie. Zajmuje się ona zarówno zapobieganiem chorobom urologicznym, jak i leczeniem powikłań pooperacyjnych, takich jak zaburzenia erekcji czy nietrzymanie moczu (inkontynencja). Liczne badania naukowe dowiodły, iż największy możliwy do uzyskania postęp, jeśli chodzi o trzymanie moczu po radykalnych operacjach stercza, osiąga się w pierwszym roku po operacji. Natomiast okres powracania potencji podczas treningu może wzrastać nawet do 3-4 lat po zabiegu. Niezwykle ważnym elementem (szczególnie dla efektów w zakresie erekcji) jest metoda, jaką pacjent został zoperowany (z zachowaniem nerwów erekcyjnych, czy z ich utratą). Zaburzenia erekcji oraz nietrzymanie moczu to podstawowe dolegliwości pacjentów po radykalnych operacjach prostaty.

Rozwiń

W wielu krajach Europy Zachodniej, operacja ta nie jest równoznaczna z zakończeniem leczenia. Aby Pacjent możliwie jak najbardziej mógł zbliżyć się do stanu czynnościowego jaki był przed zabiegiem, musi przejść intensywną rehabilitację urologiczną pod okiem lekarza urologa i fizjoterapeutów, w specjalistycznym, przygotowanym dotego celu ośrodku. Urologia rehabilitacyjna to odrębny i niezwykle ważny element dalszego leczenia. Zajmuje się ona głównie zapobieganiem chorobom urologicznym i leczeniem powikłań pooperacyjnych, takich jak m.in. wspomniane już zaburzenia erekcji czy inkontynencja (nietrzymanie moczu). Pierwszym i najważniejszym krokiem jest tzw. trening kontynencji i trening potencji. Nowoczesny koncept leczenia zaburzeń erekcji polega na zapobieganiu procesowi włóknienia tkanki penisa, spowodowanej niedostatecznym ukrwieniem i zaopatrzeniem w tlen mięśni erekcyjnych i ciał jamistych prącia, co wynika z pooperacyjnego pogorszenia lub braku funkcji tego organu ("Use it or lose it! – nieużywany narząd zanika"). W przypadku zdrowego człowieka natura radzi sobie w ten sposób, że np. kiedy śpimy, dochodzi do co najmniej 5 nieświadomych nocnych erekcji. Właśnie po to, aby tak ważny narząd zachował swoją funkcję. Trening potencji i kontynencji POWINIEN rozpocząć się już około 6 tygodni po zabiegu i trwać intensywnie nawet do roku po operacji. Po tym okresie pacjent POWINIEN przejść w tak zwaną fazę stabilizacyjną. Częstotliwość treningu zmniejsza się wtedy do 2 x w tygodniu po około 40 minut – do końca życia. Liczne badania naukowe dowiodły, iż największy możliwy postęp, jeśli chodzi o trzymanie moczu po radykalnych operacjach prostaty, osiąga się w pierwszym roku po operacji, natomiast okres powracania potencji podczas treningu może wzrastać nawet do 3 lat po zabiegu. Niezwykle ważnym elementem (szczególnie dla efektów w zakresie erekcji) jest także metoda, jaką pacjent został zoperowany (z zachowaniem nerwów erekcyjnych, czy z ich utratą). O innych, dodatkowych metodach ("drugiego i trzeciego rzutu") w odzyskiwaniu lub umożliwieniu erekcji czy kontynencji, poinformować powinien specjalista urolog.

 

Zwiń

Rak prostaty - rehabilitacja

Rak prostaty

Rak prostaty (rak gruczołu krokowego) jest jednym z najczęstszych nowotworόw złośliwych u mężczyzn. Głόwnie dotyka on mężczyzn po 50 roku życia. Odpowiednio szybkie wykrycie guza prostaty – w stadium ograniczonym do prostaty, bez przerzutόw – gwarantuje znakomite rokowanie pooperacyjne. Szansa 10-letniego przeżycia po operacji wynosi wtedy ponad 85 %

Operacyjne całkowite usunięcie prostaty z powodu guza nazywa się radykalną prostatektomią.
Radykalna prostatektomia może być przeprowadzona klasycznie/"na otwarto" (załonowo lub przezkroczowo), laparoskopowo lub przy użyciu robota (tzw. DaVinci). Wyniki wszystkich tych metod są bardzo zbliżone, a skuteczność ich wynika w dużym stopniu z doświadczenia operatora.

Erekcja po prostatektomii

Decydujące znaczenie dla erekcji po radykalnej prostatektomii ma to, czy w trakcie operacji możliwe jest zachowanie w całości (obustronnie) lub chociażby częściowo (jednostronnie) pęczkόw z naczyniami i nerwami (tzw. Nervi erigentes = nerwy erekcyjne), odpowiadających za erekcję. Nervi erigentes przebiegają ściśle na boczno-tylnej powierzchni prostaty i z rόżnych powodόw ich oszczędzenie podczas operacji może być niemożliwe. Jeśli radykalna prostatektomia zostanie przeprowadzona z zachowaniem obustronnym Nervi erigentes – wtedy szanse powrotu erekcji szacuje się na około 50%; w przypadku jednostronnego zachowania Nervi erigentes – już tylko maksymalnie 30%. Szanse są większe u młodszych pacjentόw, a regeneracja może trwać do 3 lat. Aby zrozumieć mechanizm nietrzymania moczu (inkontynencji)trzeba wiedzięc, że po usunięciu prostaty (radykalna prostatektomia) i wytworzeniu połączenia cewki moczowej z pęcherzem, powstaje całkiem inna sytuacja anatomiczna w obrębie miednicy mniejszej.

Należy także wspomnieć o tak częstych przezcewkowych operacjach prostaty (w przypadku łagodnego przerostu prostaty), gdzie może dojść do poważnego i nieodwracalnego uszkodzenia mięśnia zwieracza zewnętrznego cewki moczowej. W tym przypadku może pomόc tylko operacja. Rehabilitacja będzie skuteczna tutaj tylko w przypadku lekkiego uszkodzenia tego mięśnia.

Warto pamiętać

Niestety, mimo ogromnych postępόw w medycynie i coraz bardziej wyrafinowanych metod, do głόwnych skutkόw ubocznych po radykalnej prostatektomii ciągle należą erekcyjna dysfunkcja / impotencja (ED = Erectile Dysfunction) oraz nietrzymanie moczu (inkontynencja). Zaburzenia te występują nie tylko po operacyjnym usunięciu prostaty (radykalna prostatektomia), ale także po radioterapii raka prostaty (radioterapia zewnętrzna lub brachyterapia).

Mimo, że po radykalnej prostatektomii, mięsień zwieracz zewnętrzny cewki moczowej (odpowiedzialny za trzymanie moczu) pozostaje nietknięty, prawie 90% pacjentόw cierpi zaraz po operacji na nietrzymanie moczu (inkontynencja). Dlatego tak ważna jest skuteczna multimodalna rehabilitacja urologiczna najlepiej już bezpośrednio po zabiegu, ponieważ inkontynencja w tym przypadku ma charakter odwracalny. Najlepsze wyniki terapii uzyskuje się w pierwszych 2 latach po operacji.

 

Rehabilitacja urologiczna - Dla kogo?

Polscy pacjenci urologiczni nie mają obecnie niemal żadnej opieki pooperacyjnej w postaci celowej i specyficznej rehabilitacji urologicznej (całkowity brak opieki stacjonarnej, szczątkowa opieka ambulatoryjna). Ponad 2000 Pacjentów rocznie wymaga właściwej opieki i rehabilitacji po radykalnej prostatektomii, nie wspominając o innych komplikacjach pozabiegowych po których gdzie 50 % mężczyzn (!) między 40 – 70 rokiem życia cierpi na różne formy zaburzenia erekcji.

Europejskie Centrum Kontynencji to jedyny taki ośrodek w Polsce oferujący stacjonarną rehabilitację urologiczną dla Pacjentów z zaburzeniami nietrzymania moczu oraz potencji po radykalnych zabiegach urologicznych, np. w przypadku raka prostaty.

Oferta skierowana jest do:

  1. Mężczyzn po 40 roku życia pragnący poprawić swoją aktywność seksualną, formę fizyczną i psychiczną (pomoc także w przypadku zespołu burn-out – wypalenia zawodowego)
  2. Pacjentów cierpiących z rόżnych przyczyn (nie tylko pooperacyjnych) na: impotencję i zaburzenia wzwodu nietrzymanie moczu, nadreaktywny pęcherz (także po radioterapii) skutki andropauzy (samopostrzeganie jako mężczyzny, depresja itp.)
  3. Pacjentów po radykalnych operacjach urologicznych / uro-onkologicznych oraz endourologicznych (radykalna prostatektomia, enukleacja prostaty, resekcja prostaty, nefrektomia i inne).

 

Elementy stacjonarnej rehabilitacji urologicznej

Stacjonarna rehabilitacja urologiczna powinna obejmować bezwzględnie wszystkich Pacjentów po radykalnej prostatektomii, radykalnej cystektomii oraz innych tzw. dużych operacjach urologicznych. Stacjonarna rehabilitacja urologiczna w tym przypadku powinna rozpocząć się optymalnie do 4-6 tygodni od zakończenia leczenia szpitalnego (oczywiście rehabilitacja urologiczna w okresie późniejszym jest także jak najbardziej wskazana i efektywna).

Oprócz powyższych do wskazań można zaliczyć takie jednostki chorobowe, jak:

  • rak stercza oraz pęcherza, rak nerki, rak jądra;
  • stan po przewlekłych i nawracających infekcjach dróg moczowych;
  • stan po radio- lub chemioterapii;
  • nietrzymanie moczu;
  • stan po transplantacji nerek;
  • nawracająca kamica moczowa;
  • zapalenie stercza i przewlekłe bóle w okolicy kroczowej;
  • problemy urologiczne u pacjentów nefrologicznych. 

 

Pobyt stacjonarny

Zapraszamy do kontaktu

Zanim pójdziesz do lekarza przygotuj odpowiedzi na takie pytania:

  • Jak długo istnieje problem nietrzymania moczu (inkontynencji)?
  • Jak często odwiedzasz toaletę w dzień i w nocy?
  • Czy oddajesz mocz małymi porcjami, ale często? Czy mocz jest krwawy?
  • Czy mocz dziwnie pachnie (inaczej niż zwykle)?
  • Czy oddawanie moczu jest bolesne?
  • Czy są epizody nietrzymania moczu?
  • Jak dużo, jak często, w jakich sytuacjach szczególnie? (np.: podczas kichania, wstawania, pochylania się, stresu, chodzenia, biegania?)
  • Czy masz uczucie “niepełnego opróżnienia” pęcherza po wyjściu z toalety?
  • Ile płynów pijesz w ciągu dnia, o jakich porach i jakie to płyny?
Zgadzam się

Pod poniższym linkiem przedstawiamy naszą politykę prywatności, w której znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych po 25 maja 2018 r. oraz informacja o zastosowanych technologiach (np.: plikach cookie). Akceptacja polityki oznacza, że wyrażasz zgodę na postanowienia zawarte w Polityce Prywatności Europejskiego Centrum Kontynencji Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa.