OPIS PACJENTA
Pacjent zgłosił się do Europejskiego Centrum Kontynencji po zabiegu radykalnej prostatektomii w listopadzie 2015 roku. Pacjent przyjęty z objawami wysiłkowego nietrzymania moczu. Występuje mimowolny wyciek podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Brak epizodów bezwiednego oddawania moczu.
Korzystał on z rehabilitacji urologicznej przez okres 10 dni. Podczas gimnastyk fizjoterapeuci zwracali szczególną uwagę na poprawną aktywację mięśni dna miednicy. Pacjent nauczył się poprawnego wzorca aktywacji mięśni dna miednicy. Jest to niezbędne w dalszym procesie rehabilitacji, który wymaga systematycznego i konsekwentnego kontynuowania treningu w warunkach domowych.
Na pełną rehabilitację pacjenta składają się:
1. Konsultacja i diagnostyka lekarska.
2. Szczegółowy wywiad fizjoterapeutyczny - Zebranie informacji na temat pacjenta na potrzeby fizjoterapii. Wywiad zawiera dane pacjenta, informacje dotyczące przebytych operacji, dotychczasowego leczenia i rehabilitacji, innych schorzeń oraz objawów nietrzymania moczu.
3. Diagnostyka wstępna za pomocą urządzenia Phenix Liberty. Badanie to umożliwia dokładną ocenę umiejętności aktywacji i naukę selektywnej pracy mięśni dna miednicy. Badanie przeprowadzono z użyciem sondy doodbytniczej, które zostało poprzedzone podpisaniem zgody na jego przeprowadzenie.
4. Realizacja 10 dniowego programu rehabilitacyjnego:
- trening kontynencji klasyczny – zawiera etap reedukacji mięśni dna miednicy. Polega na nauce napięcia mięśni głębokich w poprawnym wzorcu. Trening ten zakończony jest elementami z treningu funkcjonalnego przy wykorzystaniu akcesoriów rehabilitacyjnych (poduszki sensomotoryczne, piłki rehabilitacyjne, ciężarki, taśmy). Pozwala on na przełożenie umiejętności nabytych podczas ćwiczeń i dopasowanie ich do sytuacji z życia codziennego.
- trening kontynencji przyrządowy ECK – ćwiczenia ogólnorozwojowe polegające na włączeniu umiejętności napinania mięśni dna miednicy z obciążeniem dobieranym indywidualnie do potrzeb i możliwości pacjenta. Ważnym elementem treningu na przyrządach jest trening beztlenowy. Ma on na celu mocne pobudzenie mięśni do pracy. Elementy ćwiczeń wytrzymałościowych w formie rozgrzewki przy użyciu cykloergometru i wioślarza.
5. Diagnostyka kończąca rehabilitację urologiczną również za pomocą urządzenia Phenix Liberty - Ponowne wykonanie testu oceniającego napięcie mięśni dna miednicy.
6. Omówienie wyników diagnostycznych i postępu rehabilitacji - Porównanie wyników z pierwszego i końcowego badania.
7. Udzielenie informacji do późniejszego postępowania.
8. Wydanie pacjentowi konspektu do kontynuacji rehabilitacji urologicznej w warunkach domowych.
W POWYŻSZYM PRZYPADKU BADANIE ORAZ WYNIKI ZOSTAŁY WYKONANE PRZY POMOCY URZĄDZENIA PHENIX LIBERTY VIVALTIS Z UŻYCIEM SONDY DOODBYTNICZEJ.