Ciąża a nietrzymanie moczu

05 lipca 2016

Przedstawiamy luźne fakty z badań naukowych odnośnie ciąży i kontynencji - nietrzymania moczu (badania z lat 2012-2015)

  • nie należy zapominać także o nietrzymaniu kału po ciąży, które także może wystąpić, tu trening mięśni dna miednicy jest standardem
  • trening mięśni dna miednicy podczas ciąży (szczególnie pierwszy i drugi semestr) ułatwia poród i zapobiega poważnym powikłaniom po ciąży, szczególnie tyczy się to pierwszej ciąży
  • Optymalnie trenować powinny kobiety zarówno podczas ciąży jak i po niej. Kobiety, które ćwiczyły przed i w trakcie a potem po ciąży miały w 6 miesiącu po ciąży dużo lepsze rezultaty od tych, które nie ćwiczyły lub ćwiczyły tylko po ciąży. Często duża poprawę obserwują kobiety ćwiczące miedzy 3 a 6 miesiącem po ciąży (czyli trzeba ćwiczyć regularnie minimum pół roku, najlepiej 3-4 ryzy w tygodniu; potem można rzadziej)
  • Nietrzymanie moczu po ciąży obniża znacznie jakość zżycia i może prowadzić nawet do izolacji społecznej i depresji. Wiele kobiet ćwiczy niewłaściwie. Najlepsze efekty uzyskuje się z dobrze przeszkolonym trenerem, fizjoterapeuta. Źle wykonywany trening (problem z aktywacja właściwa) jest nieefektywny (u nas w Projekcie Andros ten problem znika, bo obciążenie robi swoje)
  • Trening w domu jest dużo efektywniejszy, gdy kobiety naucza się tego od trenera i są co jakiś czas kontrolowane (co 6 tygodni)
  • Ciecie cesarskie nie musi chronić przed inkontynecja, ponieważ mechanizm zmian w obrębie miednicy jest związany m.in. Ze zwiększeniem masy ciała kobiety podczas ciąży.
  • Inna ciekawa praca mówi, że jeśli kobieta podczas ciąży nie traci moczu lub traci bardzo mało, to ma duże szanse ćwicząc uzyskać stale dobre efekty już po 6 miesiącach po porodzie. Innymi słowy można wysuń ogólnie taki wniosek, ze kobiety powinny ćwiczyć przed ciąża i w jej pierwszym okresie, dbać o masę ciała, ruszać się podczas ciąży i ćwiczyć po ciąży.
  • Występowanie inkontynencji podczas ciąży szacuje się na 20-60%
Zgadzam się

Pod poniższym linkiem przedstawiamy naszą politykę prywatności, w której znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych po 25 maja 2018 r. oraz informacja o zastosowanych technologiach (np.: plikach cookie). Akceptacja polityki oznacza, że wyrażasz zgodę na postanowienia zawarte w Polityce Prywatności Europejskiego Centrum Kontynencji Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa.